Podľa novej štúdie vedci dokázali, že včelí jed môže zlepšiť funkciu mozgu. Znie to ako šamanská medicína, ale dávka včelieho jedu môže zlepšiť učenie a pamäť.
Tím vedcov z univerzít v Liege v Belgicku a Bristole vo Veľkej Británii extrahoval peptidovy toxín z jedu názvaný apamin. Apamin je neurotoxín, ktorý blokuje určitý centrálny nervový systém kanálov a spôsobuje hyperexcitabilitu v mozgu.
Malé dávky jedu znížuju krvný tlak, čo znižuje zápal, zvyšuje koronárny prietok krvi, stimuluje činnosť srdcového svalu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a sedimentácie erytrocytov.
Použitie peptidových toxínov, ako je apamin nie je nič nové - vedci vedia už nejakú dobu, že určité hmyzie jedy majú potenciál na liečbu ochorení, ako je Parkinsonova choroba, demencia a rad ďalších ochorení.
Jed je produkovaný včelou medonosneou, čo je ďalší dôvod, prečo si vážiť včely. Už vieme, že bez nich svetové zásoby jedla, vrátane ovocia, zeleniny, kvetov, iných rastlin a stromov,by sa mohli do značnej miery vyčerpať. Včely robia oveľa viac, než len produkujú med.
Štúdia zverejnená v Journal of Biological Chemistry.